Zwalczane Szkodniki

POZNAJ DZIKICH LOKATORÓW

Zwalczanie prusaków, pluskiew domowych, mrówek i innych dzikich lokatorów

 

PLUSKWA DOMOWA - najczęściej występują w łóżkach i atakują nocą. Początkowo domownicy nie potrafią rozpoznać co jest przyczyną uciążliwych i swędzących śladów na ciele. Odwiedzają gabinety lekarskie lub zmieniają proszki i płyny do prania, podejrzewając ,że to alergia. Często dowodem bytowania nieproszonych gości w naszych łóżkach jest poprostu ich zauważnie po przebudzeniu w nocy, lub klasyczne ślady na pościeli (w postaci czerwonych, rozmazanych kresek) pozostawione przez najedzone naszą krwią insekty. Jeśli pluskwy dopiero pojawiły się w naszym domu i jest ich niewiele, ugryzienia są dość specyficzne, ponieważ często usytuowane w lini prostej(kilka pod rząd). Walka z nimi nie jest łatwa gdyż insekty te dość długo żyją, i często wykazują chemooporność. Jak widać zwalczanie pluskwy domowej nie jest łatwe i dlatego aby skutecznie pozbyć się ich z naszego otoczenia, należy przekazać sprawę profesjonalistom.

 

PRUSAKI - występują głównie w ciepłych i wilgotnych miejscach ze stałym dostępem do pożywienia. Najczęściej możemy je spotkać w kuchniach, magazynach, szpitalach czyli wszędzie tam gdzie bytuje człowiek. Są roznosicielem wielu chorób, bakterii, wirusów i grzybów. Mogą być również przyczyną alergii.

 

MRÓWKI - znajdziemy je najczęściej w okolicy produktów spożywczych, które niestety należy w całości wyrzucić po stwierdzeniu nieproszonych gości. Mogą roznosić różne choroby, zarówno bakteryjne, jak i wirusowe, a ślady po ukąszeniach są bardo dokuczliwe. Mrówki rozmnażają sie dość szybko, a ilość osobników w kolonii rośnie z dnia na dzień. Złożone jaja najczęściej można spotkać pod podłogami, kafelkami oraz we wszystkich ciepłych i wigotnych miejscach.

 

PCHŁY - bywają prawdziwa zmorą zarządców nieruchomości w których bytują bezdomne koty. Do przeżycia potrzebują żywiciela, ponieważ ich pokarmem jest krew innych ssaków. Potrafią jej wypić 20 razy więcej niż same ważą. Są nosicielami wielu grożnych chorób, a pośrednio mogą zarażać tasiemcem. Samica może złożyć do 3000 jaj na skórze zwierzęcia, które następnie opadają i w odpowiednim otoczeniu (bez dostępu światła pod dywanami, meblami, larwy w kokonach przekształcają się w dorosłe osobniki. Ukąszenia wywołują reakcje alergiczne i silny świąd. Teoretycznie są to pasożyty zwierzęce ale w przypadku ich braku, atakują również ludzi.

 

OMACNICA SPICHRZANKA - potocznie nazywana MOLEM SPOŻYWCZYM. Spotkamy je w różnych, źle zabezpieczonych produktach spożywczych takich jakich jak kasza, nasiona strączkowe, suszone owoce, mąka, mleko w proszku itd. W trakcie żerowania produkuje oprzęd sklejajacy resztki pokarmu, a to oznacza, że zaatakowany produkt w całości nadaje się tylko do wyrzycenia.

 

MÓL ZIARNIAK - również atakuje wszelkie suche produkty spożywcze z upodobaniem roślin strączkowych. Gąsienice po wylęgu z jaj wgryzają sie w ziarno, a po wyjedzeniu wnętrza atakują kolejne. W trakcie żyrowania wytwarzają przędzę zbijając porażone ziarna w grudy. Przed przepoczwarzeniem wydostają się z ziarna i w kątach ścian lub szczelinach podłóg przedą kokon.

 

 

Zwalcznie i usuwanie pluskwy domowej

Nikt nie chce dzielić swojej przestrzeni mieszkalnej z uciążliwymi pasożytami, jakimi bez wątpienia są pluskwy domowe. Niestety, w niektórych sytuacjach zdarza się, iż z jakichś powodów skupisko nieprzyjemnych owadów znajduje się już w danym budynku i jedne, co można zrobić, to próba ich zwalczenia. Z pomocą przychodzi wtedy firma MarMar, która profesjonalnie zajmuje się usuwaniem uciążliwych szkodników tego typu. Oferta dotyczy zarówno osób prywatnych, jak i Klientów biznesowych, którzy szukają sposobu na zwalczenie pasożytów z siedziby swojej firmy. Jak 

 

Podstawowe informacje o pluskwie domowej

Pluskwa domowa to pasożyt, który żywi się krwią organizmów stałocieplnych. Ma postać brązowego, płaskiego owada o długości około 5-6 mm. Zwykle ich wykrycie dostarcza sporych trudności, ponieważ w ciągu dnia chowają się w szczelinach ściennych, łóżkach i innych trudno dostępnych miejscach.

 

Skąd wiadomo, że w obiekcie znajduje się pluskwa domowa?

Sygnałem wskazującym bezpośrednio na obecność pluskiew w domu jest obecność czerwonych ugryzień na ciele. Są one zauważalne szczególnie po nocy spędzonej w łóżku, w którym znajduje się siedlisko pasożytów. Ugryzienia zazwyczaj skupiają się w jednym miejscu na ciele, np. w okolicy talii. Można zauważyć również plamki krwi na prześcieradle.

 

Jak zapobiegać pojawieniu się pluskiew?

Przede wszystkim warto skrupulatnie co jakiś czas sprzątać wszelkie szczeliny wokół materaca sypialnianego, w pościeli i wszystkich kanap czy foteli. Podczas regularnego odkurzania warto zwrócić uwagę również na listwy przypodłogowe, szczeliny pomiędzy meblami i w ścianach. Ponieważ pluskwy chowają się w trudno dostępnych zakamarkach, do tego zadania trzeba podejść bardzo szczegółowo.

Pluskwy bardzo często przemieszczają się w torebkach czy odzieży, dlatego łatwo można je przenieść do swojego domu z innego miejsca. Z tego powodu warto regularnie czyścić swoją torebkę lub plecak – być może akurat podczas takiej rutynowej kontroli uda się namierzyć i usunąć na dobre pasożyta zanim zasiedli się w Państwa domu. Jednak najczęściej nie da się zapobiec pojawieniu się pluskiew.

 

Domowe sposoby zwalczania pluskwy domowej

Pierwszym krokiem na drodze do usunięcia pasożytów będzie chwycenie za odkurzacz z wąską końcówką i dokładne odkurzenie wszelkich zakamarków w domu. Następnie worek z odkurzacza od razu należy szczelnie zamknąć i wynieść na zewnątrz budynku.

Po odkurzeniu wszystkich najmniejszych szczelin w domu pora zabrać się za gruntowne pranie odzieży i tekstyliów, a szczególnie pościeli. Najlepiej wykorzystać funkcję prania parowego, które najskuteczniej usuwa wszelkie drobnoustroje oraz jaja pasożytów.


Warto na kilka tygodni zabezpieczyć wszelkie przedmioty, których zdezynfekowanie nie jest możliwe. Należy zapakować je w szczelne, plastikowe torebki i przeczekać minimum 2 tygodnie, aby mieć pewność, że nie znajdowały się na nich jaja pluskiew domowych.


Domowe sposoby nie zawsze są wystarczające i zazwyczaj wymagają długotrwałej walki z pasożytami. Zamiast tego można skorzystać z usług profesjonalistów, którzy dysponują odpowiednimi urządzeniami i środkami, które sprawiają, że zwalczanie pluskwy domowej odbywa się sprawnie i jest efektywne.

 

W zakresie usług firmy MarMar znajduje się usuwanie pluskwy domowej. Zabieg polega na zamgławaniu, czyli wygenerowaniu mgły, która na stałe pozbywa się wyżej wymienionych pasożytów. Wytwarzana mgła z łatwością przedostaje się do nawet najbardziej trudno dostępnych miejsc i skutecznie zwalcza pluskwę domową.

 

 

 

MarMar
ul. Nowolipki 4 lok. 2; 00-153 Warszawa
Telefon: 514 726 022