Oprysk

Usuwanie i likwidacja prusaków

OPRYSK

Najpopularniejszym sposobem wykonywania zabiegów usuwania - likwidacji prusaków i dezynsekcji jest oprysk. Pozwala on na dość szybki powrót do mieszkania, a używane preparaty mają zazwyczaj długotrwałe działanie kontaktowe. Oznacza to, że oprócz pozbycia się insektów, również w skuteczny sposób zabezpieczamy swoje lokum przed ich powrotem.

 

Problemy z prusakami są ogromnym problemem często występującym w całych blokach mieszkalnych. Niewiele się o tym mówi, bo każdemu wstyd się przyznać, lecz prawda jest taka, iż jeżeli w jednym domu pojawią się karaczany, to wysoce prawdopodobnym jest, iż reszta sąsiednich mieszkań również ma, lub będzie miała problem z tymi odrażającymi robakami.

 

Skąd się biorą prusaki?

Prusaki Karaczany, częściej nazywane karaluchami uwielbiają miejsca, które są ciepłe oraz wilgotne. Problem z karaluchami zaczyna się zazwyczaj od pojedynczych osobników, które uwalniając feromony, zwabiają do siebie swoich braci oraz siostry. Karaluchy to owady stadne, posiadające cechy społeczne oraz wykazujące tendencję do ustanawiania hierarchii. Są to nocne zwierzęta, które uciekają od światła, preferując ciemne miejsca. Głównymi czynnikami, decydującymi o migracji części tych owadów w inne miejsca są ich liczebność oraz jak najmniejszy dostęp do światła.

 

Karaluchów nie da się tak łatwo zabić - potrafią wytrzymać miesiąc bez pożywienia, dostosowują się do ekstremalnych sytuacji, niektóre gatunki potrafią wytrzymać nawet kilkadziesiąt minut bez powietrza, mają również bardzo twardą skorupę, co przekłada się na to, że idąc na karalucha z klapkiem, możemy nie być w stanie go zabić. Po uderzeniu, karaluch może sobie po prostu odejść, jakby się nigdy nic nie stało. Żywią się wszystkim, przez co są jeszcze trudniejsze do wypędzenia.

 

Jak sobie z nimi poradzić?

Na szczęście z pomocą przychodzą nam profesjonalne firmy, które zajmują się Dezynsekcją. Zazwyczaj stosują one środki chemiczne, bardzo dobrą skuteczność mają zabiegi żelowania. W przypadku wybrania tej drogi likwidacji karaluchów firma dezynsekcyjna rozprowadza w miejscach występowania karaluchów żel, który zabija je za pomocą ich drogi pokarmowej. Bardzo często zdarza się, że po jednorazowym zabiegu, mamy spokój na bardzo długi czas, a dodatkowym spokojem napawa nas gwarancja, którą otrzymujemy od firmy, przeprowadzającej takowy proces likwidacji prusaków.

 

Oczywiście - są również domowe sposoby, aby zlikwidować prusaki. Wyróżniamy 4 ścieżki, z czego przy procesie dezynsekcji wykorzystuje się minimum dwa sposoby. Jest to dezynsekcja przeprowadzona przy pomocy środków fizycznych takich jak para, ogień, gorące powietrze czy zagazowanie. Kolejną możliwością, która może pomóc nam pozbyć się owadów jest dezynsekcja mechaniczna. Oznacza to mniej więcej to, iż wyłapujemy karaczany lub oczyszczamy miejsca z ich dużych skupisk. Gdzie ich szukać? W ciemnych, wilgotnych i ciepłych miejscach, takich jak wentylacja, miejsca za szafkami. Nierzadko (niestety) ogromne skupiska tych owadów można znaleźć w ścianach.

 

Kolejnym sposobem są wspomniane już środki owadobójcze, jednakże coraz częściej odchodzi się od tej formy walki z tymi owadami. Ostatnim sposobem likwidacji prusaków jest dezynsekcja biologiczna, która polega na wprowadzeniu do środowiska karaczanów prusaków ich naturalnych wrogów oraz osobniki, górujące nad nimi w łańcuchu pokarmowym. Taką rolę spełniają np. nicienie - bezkręgowce, które pasożytują na zwierzętach i roślinach.

 

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze firmy deratyzacyjnej?

Pierwszą kwestią jest sprawdzenie, czy firma, którą chcemy zatrudnić, aby spełniła usługę deratyzacyjną, ma zaświadczenie od Polskiego Związku Pracowników Deratyzacji, Dezynsekcji i Dezynfekcji. Kolejną kwestią jest wybór konkretnej formy likwidacji prusaków.

Najczęściej wybieranym jest oprysk - czyli praktycznie bezinwazyjne dla zdrowia ludzi, wyniszczenie populacji karaluchów w naszym mieszkaniu. Ogromnym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że mamy możliwość szybkiego powrotu do mieszkania oraz gwarancję, że szkodniki nie wrócą do mieszkania przez bardzo długi czas.

 

Gazowanie - czyli najbardziej skuteczna forma walki ze wszelkimi szkodnikami w naszym domu. Dużym minusem tej formy walki z insektami jest fakt, że nasze lokum należy opuścić na minimum 24 godziny, a później występuje konieczność gruntownego wietrzenia domu. Opcja możliwa jedynie w domkach jednorodzinnych, ze względu na dużą szkodliwość dla zdrowia ludzi i zwierząt.

 

Zapraszamy do kontaktu Warszawa Tel: 514 726 022

MarMar
ul. Nowolipki 4 lok. 2; 00-153 Warszawa
Telefon: 514 726 022